Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Diyabet hastası uzman çavuş malulen emekli olabilir mi?

Uzman çavuş olarak 11 yıldır çalışıyorum.Diyabet şeker hastasıyım.Malulen emekli olabilimek için hangi şartları taşıyor olabilmem gerekiyor ?Saygılar

Konuyu değerlendir: Diyabet hastası uzman çavuş malulen emekli olabilir mi?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6000 kez incelendi.

  1. Uzmançavuş
    28.Aralık.2011, 13:14
    #1

    Diyabet hastası uzman çavuş malulen emekli olabilir mi?

    Uzman çavuş olarak 11 yıldır çalışıyorum.Diyabet şeker hastasıyım.Malulen emekli olabilimek için hangi şartları taşıyor olabilmem gerekiyor ?Saygılar
  2. 28.Aralık.2011, 13:14
    #1
    Uzmançavuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzmançavuş
    Misafir
    Uzman çavuş olarak 11 yıldır çalışıyorum.Diyabet şeker hastasıyım.Malulen emekli olabilimek için hangi şartları taşıyor olabilmem gerekiyor ?Saygılar
    Twitter Facebook Google+


  3. 29.Aralık.2011, 23:42
    #2
    Üyelik tarihi
    25 Haziran 2010
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    2.340
    Uzman olarak halen çalışıyorsanız Diabet hastalığınız görevinizin şartları itibariyle ilerleyecek ve sıkıntı yaratacaktır. Durumunuzu Askeri kurumun ilgili sağlık birimine sevkinizi alarak rapor alarak emeklilik planları kurmanız yararınızadır. Sizin konunuza ilişkin 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre aşağıdaki emeklilik şartlarını değerlendirmeniz önerilir;

    Madde 44 – Her ne sebep ve suretle olursa olsun vücutlarında hasıl olan arızalar veya duçar oldukları tedavisi imkansız hastalıklar yüzünden vazifelerini yapamayacak duruma giren iştirakçilere (malul) denir ve haklarında bu kanunun malullüğe ait hükümleri uygulanır.

    (Değişik: 28/6/2001 - 4699/25 md.) Şu kadar ki, bunlar yazı ile istedikleri takdirde haklarında bu Kanun hükümleri uygulanmaksızın malullüklerinin mani olmadığı başka vazife veya sınıflara nakil suretiyle tayinleri yapılmak üzere istifa etmiş sayılırlar. Bunların, istifa etmiş sayıldıktan sonra dahi, bu Kanun hükümlerinin uygulanmasını istemek hakları mahfuzdur. Ancak, kurumlarında başka vazife ve sınıflara nakli mümkün olanlardan özel kanunlarına göre yükümlülük süresine tabi olanlar, bu yükümlülüklerini tamamlamadıkça veya maluliyetlerinin yeni vazifelerine de mani olduğuna dair 50 nci madde uyarınca yeniden rapor almadıkça bu haklarını kullanamazlar.

    (Değişik üçüncü fıkra: 21/4/2005 – 5335/3 md.) İştirakçilerden; talim, manevra, seferberlik veya harp dolayısıyla vazifeleri ile ilgileri kesilmeksizin silah altına alındıkları dönemde malûl olup, bu malûllükleri asıl vazifelerini yapmaya mani olmayanlar ile Sandığa tabi göreve atandıkları tarihten önce malûl sayılmayı gerektiren hastalık veya sakatlığı olduğu belirlenenler hakkında, bu hastalık veya sakatlıkları sebebiyle bu Kanunun malûllüğe ilişkin hükümleri uygulanmaz.

    Madde 53 – Adi malullük aylığı, fiili hizmet müddetleri en az 10 yılı tamamlamış bulunan iştirakçilerin fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamına göre ve malullük dolayısıyle vazifeden ayrıldıkları tarihteki keseneğe esas aylık veya ücretleri ve 15 inci maddenin (g) fıkrasında yazılı olanların tam aylık veya ücretleri tutarları üzerinden aşağıda gösterilen nispetlerde bağlanır

    Fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamındaki ay kesirleri tam ay sayılır. Yıl kesirlerinin her ayı için adi malullük aylığı bağlanmasında esas tutulan vazife aylık veya ücreti tutarlarının % 1 inin 12 de biri adi malullük aylığına ayrıca eklenir.(1)

    Bağlanan aylıkların elli kuruştan aşağı kesirleri elli kuruşa elli kuruş ve daha fazla kesirleri liraya çıkarılır.

    (Ek fıkralar: 22/6/1956 - 6741/1 md.)

    Asgari beş sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartıyla tedavisi gayri mümkün bir maluliyete duçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idamei hayat imkanı kalmayan adi malullere; Mezkür kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazarı dikkate alınmak suretiyle" 15 sene fiili hizmeti bulunan maluller gibi maaş tahsis olunur.

    Ancak, bu maaşlar dul ve yetimlere intikal etmez.
  4. 29.Aralık.2011, 23:42
    #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    Uzman olarak halen çalışıyorsanız Diabet hastalığınız görevinizin şartları itibariyle ilerleyecek ve sıkıntı yaratacaktır. Durumunuzu Askeri kurumun ilgili sağlık birimine sevkinizi alarak rapor alarak emeklilik planları kurmanız yararınızadır. Sizin konunuza ilişkin 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre aşağıdaki emeklilik şartlarını değerlendirmeniz önerilir;

    Madde 44 – Her ne sebep ve suretle olursa olsun vücutlarında hasıl olan arızalar veya duçar oldukları tedavisi imkansız hastalıklar yüzünden vazifelerini yapamayacak duruma giren iştirakçilere (malul) denir ve haklarında bu kanunun malullüğe ait hükümleri uygulanır.

    (Değişik: 28/6/2001 - 4699/25 md.) Şu kadar ki, bunlar yazı ile istedikleri takdirde haklarında bu Kanun hükümleri uygulanmaksızın malullüklerinin mani olmadığı başka vazife veya sınıflara nakil suretiyle tayinleri yapılmak üzere istifa etmiş sayılırlar. Bunların, istifa etmiş sayıldıktan sonra dahi, bu Kanun hükümlerinin uygulanmasını istemek hakları mahfuzdur. Ancak, kurumlarında başka vazife ve sınıflara nakli mümkün olanlardan özel kanunlarına göre yükümlülük süresine tabi olanlar, bu yükümlülüklerini tamamlamadıkça veya maluliyetlerinin yeni vazifelerine de mani olduğuna dair 50 nci madde uyarınca yeniden rapor almadıkça bu haklarını kullanamazlar.

    (Değişik üçüncü fıkra: 21/4/2005 – 5335/3 md.) İştirakçilerden; talim, manevra, seferberlik veya harp dolayısıyla vazifeleri ile ilgileri kesilmeksizin silah altına alındıkları dönemde malûl olup, bu malûllükleri asıl vazifelerini yapmaya mani olmayanlar ile Sandığa tabi göreve atandıkları tarihten önce malûl sayılmayı gerektiren hastalık veya sakatlığı olduğu belirlenenler hakkında, bu hastalık veya sakatlıkları sebebiyle bu Kanunun malûllüğe ilişkin hükümleri uygulanmaz.

    Madde 53 – Adi malullük aylığı, fiili hizmet müddetleri en az 10 yılı tamamlamış bulunan iştirakçilerin fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamına göre ve malullük dolayısıyle vazifeden ayrıldıkları tarihteki keseneğe esas aylık veya ücretleri ve 15 inci maddenin (g) fıkrasında yazılı olanların tam aylık veya ücretleri tutarları üzerinden aşağıda gösterilen nispetlerde bağlanır

    Fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamındaki ay kesirleri tam ay sayılır. Yıl kesirlerinin her ayı için adi malullük aylığı bağlanmasında esas tutulan vazife aylık veya ücreti tutarlarının % 1 inin 12 de biri adi malullük aylığına ayrıca eklenir.(1)

    Bağlanan aylıkların elli kuruştan aşağı kesirleri elli kuruşa elli kuruş ve daha fazla kesirleri liraya çıkarılır.

    (Ek fıkralar: 22/6/1956 - 6741/1 md.)

    Asgari beş sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartıyla tedavisi gayri mümkün bir maluliyete duçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idamei hayat imkanı kalmayan adi malullere; Mezkür kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazarı dikkate alınmak suretiyle" 15 sene fiili hizmeti bulunan maluller gibi maaş tahsis olunur.

    Ancak, bu maaşlar dul ve yetimlere intikal etmez.

Benzer Konular

  1. Epilepsi hastası malulen emekli olabilir mi?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru - Cevap
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Ocak.2020, 01:14
  2. Sara Hastası % 40 oranla Erken emekli olabilir mi?
    Konu Sahibi Gemlikliler16 Forum Emeklilik
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Aralık.2015, 23:00
  3. Diyaliz hastası malulen emekli olabilir mi?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Emeklilik
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2013, 16:29
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Mart.2013, 16:14
  5. Babam akciğer hastası malulen emekli olabilirmi?
    Konu Sahibi irfantahta Forum EKPSS
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Haziran.2012, 18:23